LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

14 Aralık 2009

Einstein'dan Atatürk'e Mektup

Duygulanmamak mümkün değil..

Ekselansları Atatürk
Maxicep.com - Einstein'dan Atatürk'e mektup
OSE Dünya Birliği’nin şeref başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler , Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe , bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler , yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi , birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları , hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla , hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan

Prof. Albert Einstein


*Einstein bu mektubu Yahudi Nüfusu Koruma Grupları Birliği adına yazmıştır.
Nazi tehdidi altında bulunan Musevilerin himayesi maksadıyla kurulan birlik. Açılımı Yahudi Nüfusu Koruma Grupları Birliği’dir. Birliğin merkeziParis’te idi ve şeref başkanlığını Einstein yürütmekte idi.Albert Einstein birlik adına 17 Eylül 1933 tarihinde Atatürk'e bir mektup yazarak 40 musevi akademisyenin Türkiye'ye getirilmesini sağlamıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

okuYORUM :)