LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

19 Mart 2009

ÇİM ADAM DENEYİBiz klasik çim adam deneyini hep annemizin çorapları ile yapardık :) artık devir değişmiş ve yumurtalar da bu iş için kullanılmaya başlanmış dedi annem :) Konuyu burada kapattığınımı sanıyorsun :))) bak devam ediyor :)

Bu deneyı yada buna benzer deneylerı çocuklarımızla yapmamızın yararları saymakla bitmiyor , en basiti doğrudan deneyim kazanma şansına sahip oluyorlar ,bizler doğa varlıklarını, doğa olaylarını, işiterek, dokunarak, duyarak, tadarak, koklayarak veya başka yollarla kendi yaşantımıza katabiliyoruz.

Bu nedenle, çocuğumuzun da çevresindeki doğal varlıklarla etkileşimini düzenlemek , anlam kazandırmak bizim görevimiz .

Ancak ne yazık ki,evlerimiz de ve ne acı ki bir çok eğitim kurumun da gerçek yaşantının yerine, ikinci elden bilgiler ve sanal yaşantılar sunuyoruz çocuklarımıza, gerçek doğa ile etkileşimleri mümkün iken, kendi söylediklerimizi dinlemeye, yazılanları okumaya, yaptığımız deneyleri seyretmeye sevkediyoruz.

Umarım kızımla en kısa surede bu çalışmayı yaparız.

Nasıl yapacağız öğrenelim :)

1 adet kadın çorabı, küçük bir kap dolusu toprak, çim tohumu, su, ikisi büyük biri küçük 3 adet düğme, boncuk, yapıştırıcı.

Yumurtalı olanı deneyeceksen , kadın çorabını dikkate almamalısın :)

Elimizdeki toprağın bir miktarını çim tohumumuzla karıştırıp bayan çorabının içine boşaltalım. Geri kalan toprağımızı ise onun üzerine dökerek çorabımızın ağzını sıkıca bağlayalım. Çim tohumlarının bulunduğu kısım üste gelecek şekilde çorabı ters çevirelim. Bu toprağı her gün düzenli olarak sulayalım. Toprakta ne gibi değişiklikler oldu gözlemleyelim.

Her gün düzenli olarak sulanan topraktaki tohumlar, bir süre sonra yeşermeye başlar. Son olarak düğme, boncuk gibi malzemeleri çorap üzerine yapıştırıp ağız, göz ve burun yapımında kullanabilirsin.

4 yorum:

 1. çalışmalarınız çok güzel gerçekten de başarılar dilerim doğa :)

  YanıtlaSil
 2. :) Tesekkur ederım elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz annemle :)

  YanıtlaSil
 3. Bu gün okulda bizde yaptık çim adam.. Eve getirdim, suladım.. Bakalım saçları ne kadar uzayacak..

  YanıtlaSil
 4. Çok keyifli bir çalışma...Arda'larda okulda yaptılar..eve getirdi..her gün düzenli olarak suluyor..saçları uzamaya başladı..Hatta biz abartıp saçları uzadıkça traş ediyoruz :)

  YanıtlaSil

okuYORUM :)