LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

27 Eylül 2009

Senin Çizgin ....

Okuduğum da çok ders alınacağını anladığım bu hikayeyi , senin de okumak isteyebileceğini düşündüm..umarım beğenirsin..

Yüzyıllar önce Çin''de geçtiğinden bahsedilen bir hikayedir. Zamanında Çin''in küçük bir köyünde bir kung-fu okulu varmış. Okulun yaşlı ve bilge olan hocası öğrencilerine sadece bedensel eğitim değil zihinsel eğitiminde önemli olduğunu anlatırmış.

Öğrencilerinde biri zeki olmasına rağmen dersleri pek umursamayan vurdumduymaz bir karaktermiş. Onun bu hali hocanın gözünden kaçmaz ve devamlı kendini uyarırmış. Günler böyle geçerken bilge hoca bu öğrencisini başka bir öğrenciyle müsabakaya kaldırmış.

Müsabaka başlamış. Haylaz öğrenci yaptığı her hareketin, attığı yumruk ve tekmelerin rakibi tarafından ustalıkla savuşturulduğunu görünce dahada hırslanmış ve kural dışı hareketler yapmaya başlamış. Rakibi onları savuşturmuş. Dahada sinirlenen öğrenci hiçbirşeyin kar etmediğini görünce oturmuş hırsından ağlamaya başlamış.

Müsabaka bitmiş. Haylaz öğrenci ağlarken omuzunda bir el hissetmiş. Kafasını kaldırıp baktığında hocasını kendisine gülümsediğini görmüş. Bilge hoca öğrencisinin yanına oturmuş ve toprağa 15-20 cm uzunluğunda bir çizgi çizmiş.

-Bu düşmanının çizgisi. Bunu nasıl kısaltırsın?demiş

Öğrenci bu soru üzerine çizgiyi ikiye bölerek:

-Böyle kısaltırım demiş

-Hayır, demiş hocası

Öğrenci bu sefer çizgiyi üçe bölmüş

-Böyle kısaltırım. Hoca gülümsemiş. Ve yere aynı uzunlukta bir çizgi çizmiş.

-Bu düşmanın çizgisi. Sonra yanına onun iki katı uzunlukta bir çizgi çekmiş ve eklemiş:

-Bu da senin çizgin. Sen düşmanının çizgisiniz kısaltmak yerine kendi çizgini uzatırsan düşmanının çizgisi doğal olarak kısalacaktır. Sen kendini geliştir. Uğraştığın insanlar zaten o zaman geride kalacaktır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

okuYORUM :)