LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

1 Mayıs 2009

BİTKİSEL ÇAYLAR

Bizim evimiz de çok sık bitkisel çay tüketilir , annem bu konu da çok araştırmacı
Ben bile rezene , kuşburnu ve ıhlamur çaylarını bu yaşıma kadar epey tükettim :) Asitli içecek ve siyah çay içmedim hiç , annem umarım ileride de içmezsin diye dua ediyor :)
Aşağıda bitki çayları ile ilgili yararlı açıklamalar var .
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Papatya Çayı :Sizi yatağa huzurlu bir şekilde yatıracak bir çay. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı , kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehiridir.

Sarı Kantarron Çayı :Sarı Kantaron- Hazmı kolaylaştırıyor- Mide yanmalarına iyi geliyor- Heyecanı yatıştırıyor- Uykusuzluk durumunda rahatlatıcı etkisi var- Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı- Sarı Kantaron'dan hazırlanan eriyik yaralarda yanıklarda, harici olarak kullanılabilir.

Nane Çayı :Hafif antiseptik özelliği var- Mide bulantılarına karşı etkili- Koku veriyor- Ferahlatıyor- Çarpıntıya iyi geliyor- Soğuk algınlıklarında öneriliyor- Sinir sisteminde yatıştırıcı etki yaparak uyku problemlerine yardımcı oluyor

Melisa Çayı :Antiseptik özelliği var- Gerginliği alır, uyumaya yardımcı olur- Gazı giderir- Terlemeyi sağlıyor- Mideyi rahatlatır, hazmı düzenlerKişniş- Gaz gideriyor- Hazmı kolaylaştırıyor.

Kuşburnu Çayı :C vitamini içeriyor- Kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor- Güç kazandırıyor- Öksürüğe iyi geliyor- Alerji egzama ve hemoroide karşı yararlıIhlamur- Öksürüğe iyi geliyor- Yatıştırıcı etkisi var- Çarpıntıya iyi geliyor, rahatlatıyor- Uykusuzluk problemine yardımcı oluyor- Mideye iyi geliyor- Balgam söktürücü etkisi var.

Ihlamur Çayı :Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C vitamini, reçine ve enzimler de bulunuyor. Mide şikayeti olanlar, ıhlamuru tek başına kaynatıp içerse hazmı kolaylaştırır. Ihlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katıp kaynatıp içerseniz hem mide yanmalarına, hem de bulantıya iyi gelir. Kan dolaşımını düzenleyen, kramplara iyi gelen, migrene birebir olan ıhlamurdan kabızlıkta da yararlanabilirsiniz.

.Not :İlaç kullanan hastalar hekim kontrolünde tüketmelidir bu bilgiler sadece konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız için verilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

okuYORUM :)