LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

29 Mart 2010

Fotoğraf Teknikleri - Ders 3

KAR FOTOĞRAFLARI

Kar fotoğrafları çekerken en çok pozlama konusuna dikkat edilmesi gerekir. Makinelerin ışık ölçerleri %100 beyaz üzerinden değil de %18 gri üzerinden ışık ölçerler. Bu sebeple makinenin otomatik poz değerleriyle bir kare çekildiğinde, kar genellikle gri ya da açık mavi (griye yakın) çıkabilir. Karın beyaz çıkmasını sağlmak için en az bir ya da iki stop fazla pozlamak gerekir.

1 ila 1.5 stop fazla pozlarsak, kar üzerindeki detaylar da alınır. Ancak gölgeler ve koyu nesneler üzerindeki detaylar kaybedilir.

2 stopluk ilave pozlama tam anlamıyla beyaz , ancak detaysız bir kar görüntüsü verir. Bu defa da koyu alanlardan daha fazla detay alınır.

Kar için yapılacak manuel beyaz ayarı ise; normalde Kodak'ın %18'lik gri renk kartı üzerinen yapılır. Fakat yanımızda bu kart yoksa (daha önce başka bir topic’de de yazdığım gibi) elimizin üst kısımından alacağımız değer bizi doğru sonuçlara götürür. Elimizden değer alırken, elimizin kadrajı tam anlamıyla doldurmasına ve elimizin üzerine kendi gölgemizin düşmemesine de dikkat etmeliyiz.

Kar üzerindeki bir yaprağı ya da çiçeği çekerken de spot ölçüm yapmakta fayda vardır. Lapa lapa yağan kar için de flash kullanmak yağan kar tanelerini arka plandan ayırıp keskin çizgiler ile net bir şekilde yakalamamızı sağlar. Tipi şekline yağan kar için düşük enstantane ve flash ile çok farklı etkiler yaratabiliriz

4 yorum:

 1. Şenaycığım, sağol bu tür bilgilere çok ihtiyacı var yeni fotoğraf çekmeye başlayan biri olarak, dersler devam etsin lüten:)

  YanıtlaSil
 2. :) Sizler yeter ki isteyin :)

  YanıtlaSil
 3. Ama sizde iyice ozendirdiniz yahu :)) Kocamiz almiyor bize canon ne yapalim simdi :))

  YanıtlaSil
 4. ben bu dersleri kaçırmışım.. gerçi profesyonel makinem yok ama ilgim var, okudum dersleri:) kursa gitmeden çözebilir miyim acaba bu işi? makineler epey pahalı, alıp gerektiği gibi kullanamazsam diye korkuyorum

  YanıtlaSil

okuYORUM :)