LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

17 Kasım 2009

YILMAZ ÖZDİL'DEN GDO'YA FARKLI BAKIŞ...


Haliyle panik halindesiniz... “Nasıl anlarız? Genetiği değiştirilmiş organizma yemekten nasıl kurtuluruz?” filan.
Şöyle...
*
Annaneniz öpülesi elleri parçalanırcasına, ovalaya ovalaya tarhana yaparken, siz, “Aman annane be, boş versene” deyip, marketten hazır çorba alıyordunuz ya... Annane rahmetli oldu ve siz, o tarhananın tarifini annaneden alıp, bir kenara yazmadınız ya... İşte o nedenle, siz, genetiği değiştirilmiş organizma yemekten kurtulamazsınız maalesef.
*
Ne verirlerse...
Onu yiyeceksiniz.
*
Kız evlat yetiştiriyorsunuz, en iyi okullara gönderiyorsunuz... Piyano çalıyor, İngilizce konuşuyor, Grammy alanları tek tek biliyor. Bilmeli... Ama alt tarafı limon, şeker ve su kullanıp, limonata yapmasını bilmiyor! Yoğurdu çırpıp, ayran yapamıyor, ayran... İşte o nedenle, kızınız, genetiği değiştirilmiş meşrubat içmeye mahkûm maalesef... Torunlarınız da.
*
Zahmet edip sütlaç yapmadığınız için, kek yapmaya üşendiğiniz için... İçinde ne olduğunu bilmediğiniz gofretleri, mısır patlaklarını kemiriyor sizin oğlan! Hamur tutmayı, şöyle mis gibi ıspanaklı bi börek yapıp, çantasına koymayı bilmediğiniz için, hamburger bağımlısı oldu. Tahin-pekmezi “köylü işi”, vıcık vıcık yağ fışkıran kremaları “modernite” sandığınız için, daha 10 yaşında ayıya döndü, yuvarlana yuvarlana yürüyor, tıkanıyor, merdiven çıkamıyor.
*
Size zor geliyor ama, zor mu evde yoğurt yapmak? İstanbul’un güneşi müsait değil, anlarım, zor mudur İzmir’de, Antalya’da, Adana’da evde salça yapmak?
Şikâyet edip duruyorsun, içine katkı maddesi konuyor, zorla beyazlatılıyor diye... İster tam buğday unundan, ister çavdardan, hakikaten zor mudur evde ekmek yapmak? Bütün ailen kabız... Tonla para verip, abuk sabuk ambalajlı-meyveli saçmalıklardan medet umacağına, niye öğrenmiyorsun kabak tatlısı yapmayı?
*
Güya, çoluğunu çocuğunu düşünüyorsun, taze taze yesinler diye, pazara gidiyorsun... Eğri büğrü biberlere, doğal olduğu için tuttuğunda ezilen domateslere ağız burun kıvırıyorsun, hormonlu, tornadan çıkmış gibilerini alıyorsun... Ne işe yaradı senin pazara gitmen?
*
Kocanız da, bu satırları okuyup, size akıl verecek şimdi... Söyleyin ona, ukalalık etmesin, götürün aktara, hatmi çiçeğiyle zencefili birbirinden ayırt etsin, ondan sonra konuşsun!
*
Enginar, börülce, radika, cibes pişirmekten haberin yok; gazetelerin tiraj almak için kıçından uydurduğu kıçımın uzmanlarından fıldır fıldır brokoli tarifleri öğreniyorsun... Brüksel lahanası yiyerek mi AB’ye gireceğini sanıyorsun?
*
Çin’den bal getiriyorlar mesela... Taaa Arjantin’den, Meksika’dan bal getiriyorlar. Neymiş efendim, içinde genetiği değiştirilmiş organizma olabilirmiş falan... İçinde tavuk ibiği, maymun kulağı olmadığına şükredin! Ben iddia ediyorum... Kaşla göz arasında frankeştayn ürünlere kapıları açan arkadaşlarla, Amerikan çiftçilerinin avukatı profesörlerimiz, sırf karakovan balına sahip çıksa, Şemdinli’de, Pervari’de terör bile azalır, terör bile.
*
Uzatmayayım.

Mutfak genetiğimizi kaybettik biz.

Elin adamı, mısırdan, soyadan, domatesten önce beynimizin DNA’sını değiştirdi!

*
Hurrraaa diye köyden kente göçerken, dışarda tıkınmayı şehirleşme zannettik. Ambalajlı ürün tüketmeyi, zenginleşme zannettik.

*
Dolayısıyla, ya kafayı değiştirip, özümüze döneceğiz... Ya da ne verirlerse onu yiyeceğiz.

7 yorum:

 1. hepsi çok doğru
  yine doğruları söylemiş

  YanıtlaSil
 2. Bayılıyorum bu adamın yazılarına, ne kadar da doğru..

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle katılıyorum bende.. hazır corbada kullandım.. hazır tabletler de..:( artık bu konuda daha temkınlı ve tutarlı olmaya karar verdım ...

  YanıtlaSil
 4. Merhaba .Bir süredir yazılarınızı okuyorum,takip ediyorum.Güzel ve değerli bir yazıyı görünce de düşüncelerimi yazmadan geçemedim....
  Gökçe'nin doğumundan sonra bildiğim şeyleri uygulamaya geçtim.Mutfak konusunda biraz üretken oldum.Okuyup;görüp seyretmekle olmuyor...
  Değişen kültür genetik kodlarımız....
  Onlara sahip çıkmaz isek geriye ne kalacak ki ?Çocuklarımıza verdiğimiz ya da vermeyi düşündüğümüz güzel şeylerin değeri ne olacak?
  Bunu belirleyecek olan da yarınların gençliğini yetiştiren biz anneleriz,gençleriz...
  Hoşçakalın...
  Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 5. İyi ki yazdın sevgili Hediye..
  Eskiye dönüp baksak ve büyüklerimizin yaptıklarını tekrar yapmaya başlasak , üstümüzde ki rehaveti atabilsek.. bunlar hiç başımıza gelmeyecek haklısın..

  Kucuk melegını öpüyorum..
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 6. çok şükür yazıdakilerin hepsini kullanmıyoruz ama arada var tabi hazır meyve suları, pasta kremaları, nadir de olsa hazır çorbalar... çok dikkat etmek gerekiyor..
  yazıyı paylaştığın teşekkürler;)

  YanıtlaSil
 7. Cok guzel anlatılmıs, bızde artık kendı yogurdumuzu kendımız yapmaya basladık. Yavas yavas kendımızı hazır yıyeceklerden uzaklastırmaya calısıyoruz ama... :(

  YanıtlaSil

okuYORUM :)