LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

10 Kasım 2009

İnfluenza Gribine Karşı Beslenme Önerileri

Doğa'nın okulundan gelen maili paylaşayım seninle.. Kefirin yararlı olduğunu bilirdim ama bağışıklık sistemi için bu kadar önemli olduğunu bilmezdim..

---
Beslenme Uzmanımız Taylan Kümeli'den İnfluenza Gribine Karşı Beslenme Önerileri

Doğa Koleji Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli dünyanın ve ülkemizin gündeminde yer alan Influenza Gribi'ne karşı bağışıklık ve savunma sistemlerini güçlendirecek, özellikle çocukları ve bebekleri bu tehlikeli virüse karşı koruyacak beslenme önerileri sunuyor.

Influenza Gribi'nde Beslenme
Küresel grip salgını gün geçtikçe artıyor. Salgına karşı üretilen ilaç ve aşı yöntemlerine başvurmadan önce vücudun doğal immün sistemini korumak ve güçlendirmek için sağlıklı yaşam kurallarını uygulamak çok önemli. Unutmamamız gereken şey, vücudumuzun doğal bağışıklık sisteminin bizi en iyi koruyan mekanizma olduğudur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları
-Yeterli ve dengeli beslenmeli.Vücudun yapıtaşı protein kaynaklarını almak çok önemlidir;yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt gibi kaliteli protein kaynakları tüketmeliyiz. Ayrıca omega 3 içeriği nedeni ile balık ve balık yağı ile yağlı tohumlar tercih edilmelidir. Kefir başlıbaşına en güçlü bağışıklık arttırıcı besindir.

-Hazır gıdalardan, işlenmiş ve yoğun katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durun.

-Vücudun fiziksel olarak dinlenmesi için mutlaka düzenli ve kaliteli uyku önemli.

-Egzersiz yaparak vücut direncinizi kuvvetlendirin. Hergün en az 30 dk yürüyüş yapın veya haftanın minimum 3 günü 45 dk. egzersiz yapın.

-Mikro besinlere önem verin. Magnezyum, çinko, manganez gibi bağışıklık sistemini güçlü tutan mineralleri almak için yağlı tohumlardan yaralanın. Her gün 1 avuç çiğ badem veya ceviz veya fındık tüketin.

-Yılda bir düzenli olarak mutlaka kan tahlili yaptırın. Hormonlarınızı, B12 vitamini, D vitamini değerlerinizi kontrol ettirin ve mutlaka hemogram testi yaptırın. Böylece mini check-up yaptırmış olursunuz.

-Aşırı yağlı vücut, sistematik olarak giderek zayıflar ve immün sistemi bu durumdan negatif etkilenir. Dolayısıyla zamanla farkında olmadan bağışıklık sistemi bozulmuş olur ve bu durum birçok virütik hastalığa karşı zayıf düşmenize ve hastalıklara davet çıkartmanıza neden olur. Mutlaka sağlıklı kiloda kalmayı hedeflemeli ve kaslarınızı korumalısınız.

-Seçtiğiniz et kalitesini mutlaka kontrol edin. Özellikle doğal ortamlarda beslenen hayvansal besinleri tercih etmeye çalışın.

-Hijyene önem verin. Dışarıdan alınan besinleri uzun süre su altında tutarak yıkayın. Mevsimsel sebzeleri ve meyveleri tercih edin.

-Sarımsak, soğangilleri ve yoğurdu bol bol tüketin. Vitamin C’den zengin portakal, mandalina, kiwi, kusburnu, maydanoz günde en az 3 porsiyon tüketilmelidir.

-Vücudumuzu tüm zararlara karşı koruyan antioksidatlar bögürtlen, yabanmersini, frambuaz, vişnenin tazesi bulunamadıgı takdirde dondurulmus olanları hijyenik kurallar göz önünde bulundurularak tüketilebilir.

-İshal ve ateş durumlarına karşı mutlaka bol su içilmeli ve direncin düşmemesi için yeterli enerji alınmalı. Yüksek enerji kaynağı olarak, kepeklipirinç, tahıllar, kepeklimakarna, bulgur ve çok tahıllı ekmek tercih edilmeli. Şekerleme ve çikolatadan enerjı alınmaya çalışılmamalıdır.

Influenza Gribi'nde Bebeklerin Korunması
-Grip 2 yaşından küçük bebeklerde daha ağır seyredebilir. Bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmelidir. Ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya daha fazla önem veriniz. Bebeğinizi beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle bebeğinizin yüzüne doğru öksürüp hapşırmayınız. Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebekleri öpmeyiniz.

-Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisi oldukça fazladır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden gribin daha ağır seyretmesini de engelleyebilir.

-Grib olsanız dahi emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemlidir. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur.

-Bebekler en az 6 ay boyunca ek olarak su bile verilmeden anne sütü ile beslenmelidir. Eğer emziremeyecek kadar hastaysanız, pompa ile sütünüzü cam bir biberona sağıp bebeğinize verilmesini sağlayınız.

-Hasta olan bebeğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri onu emzirmeye devam etmektir. Bebekler hasta oldukları zaman, daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz.

-Herhangi bir hastalık veya Influenza Gribi durumunda doktor tarafından tavsiye edilen antiviral grip ilacı kullanan anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

okuYORUM :)