LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

29 Temmuz 2011

Astım Spreyi Orucu Bozar mı ?

Astım hastası olan ben...kafam karısık bır şekilde dolanıyorum ... Bu yazı da bozmaz derken bir kaç yerde orucun bozuldugu yazıyor.
Kime inanacağımı şaşırdım...

Başta astım olmak üzere birçok hastalıkta kullanılan spreyler orucu bozar mı?
Cevap:
Nefes darlığı çekenlerin kullandıkları ve halk arasında fıs fıs denen ilaçlar orucu bozarlar. Çünkü bunlar ağız yoluyla alınan ilaçlardandır. Fakat Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bu konuda şöyle farklı bir görüşü vardır:

“Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur. Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. Halbuki oruçlu, abdest alırken ağzına verdiği sudan geri kalan miktarın mideye ulaşması halinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis (Dârimî, Savm, 21) ve İslâm bilginlerinin icmaı vardır.

Ayrıca, misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılmaz olduğu halde, Hz. Peygamber’in oruçlu iken misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buharî, Savm, 27; Tirmîzî, Savm, 29). Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz” kaidesi gereğince, mideye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphe bulunan bu şeyle oruç bozulmaz.

Bu itibarla astımlı hastaların, sağlığı oruç tutmalarına uygun olup başka bir hastalıkları da yoksa rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.” (22.09.2005 tarihli, “Orucu Bozan ve Bozmayan Muayene ve Tedavi Yöntemleri” başlıklı karar)

Bu da farklı bir ictihattır, amel edilebilir.

4 yorum:

 1. Merhabalar,
  Bu konuda bir yorum yapamayacağım ama bir Selam vermeden geçmeyim dedim.Ayrıca Ramazan-ı Şerifimiz hepimize hayırlara vesile olsun. Sağlıcakla kalın...

  YanıtlaSil
 2. canım dediğin gibi bir çok yerde farklı yorum yapılmıs

  http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1074
  Astım spreyi orucu bozar
  Sual: Astım spreyi, kulak ve burun damlası ile dil altı hapı kullanmak, makata veya hazneye sokulan ültrason orucu bozar mı?
  CEVAP
  Bunların hepsi orucu bozar ve kaza gerekir.

  Astım spreyi, oksijen değildir. İçinde ilaç vardır. Orucu bozar. İlacın orucu bozduğu bütün fıkıh kitaplarında yazılıdır.

  baska yerde


  Nefes almakta zorluk çeken astımlının boğazına pompaladığı hava orucu bozmaz. "Çünkü bu bir hayati ihtiyaçtır. Üstelik yutulan hava zerrecikleri içeriye gittiği doğru olsa bile akciğerden ileriye geçmediği, mideye ulaşmadığı, gıda ve susuzluk ihtiyacını karşılamadığı ileri sürülmektedir. Bu sebeple de orucu bozmamaktadır."
  Bunların hepsi orucu bozar ve kaza gerekir.

  istersen Alo Fetva hattını arayarak direkt yetkilikişiden bilgi alabilirsin.. 0212 512 23 20 canım burayı arayıp sorabilirsin.

  YanıtlaSil
 3. Valla orucu bozar mı onu bilemeyeceğim, ama hem kendimin hem de oğlumun aynı ilaçları kullandığı dönemden aklımda kalan bir şey var.Bu ilaçların uzun vadeli kullanımda ağız iç dokusunda oluşturabileceği mantarı önlemek için her kullanımdan sonra mutlaka su içerdik.İçmesek bile ağzımızı çalkalardık. Hele yaşı çok ufak olan oğluma çalkalatamadığım için iğçmesini sağlardım.Doktorumuzun sıkı bir tavsiyesiydi.Şu mantar konusunu doktoruna bir sor derim.
  Geçmiş olsun dileklerimle.

  YanıtlaSil
 4. Degerlı yorumlarınız ıcın tesekkur ederım arkadaslar..

  Noengel...senınde ramazanın sımdıden mubarek olsun...degerlı yorumun ıcın tesekkur ederım bırkez daha..

  YanıtlaSil

okuYORUM :)